МУХАТА В КАЦАТА С МЕД
Природата ни е дарила или наказала с незначителен дефект още при проектирането, а той създава повечето от проблемите, които имаме с излишния холестерол: нивата на холестерола се регулират единствено вътре в клетките. Защо това е пропуск на проектанта? Защото възникват проблеми, дължащи се на повишения холестерол в кръвта, а нивото на кръвния холестерол не се регулира – няма затворена верига за обратна връзка, за да подаде сигнал, че организмът има нужда да намали нивото на холестерол в кръвта, когато то се повиши прекалено много.
Клетките в организма се нуждаят от постоянен приток на холестерол, който да изгражда и поправя клетъчните мембрани, и да изпълнява всички онези задачи, благодарение на които е възможен животът. Откъде се взима холестеролът за цялата тази строителна дейност? Основно от два източника: клетките или изсмукват холестерол от кръвта, или сами си го произвеждат. Важното е, че вътре в клетките има нужда от голямо количество холестерол и именно затова там се намират и сензорите за холестерол. Понижаващият се холестерол в рамките на клетката кара сензорите да изстрелват съобщения до механизма за производство вътре в клетката, че доставката трябва да се увеличи – да го изработи, или да го вземе от кръвта. По този начин нивата на холестерол вътре в клетката се движат в много тесни оптимални рамки. Важно е да се запомни, че сензорите, които контролират клетъчните нужди от холестерол, са вътре в клетките (най-вече на черния дроб), а не вън в кръвообращението.
Кога холестеролът причинява образуването на артериални тромби, къде става това? По стените на артериите, кръвоснабдяващи сърцето и в главните артерии, които кръвоснабдяват тялото и мозъка, а не в клетките с холестеролови сензори. Тази грешка в системата е аналогична на това, да имате голям и мощен климатик в дома си, но да поставите контролния му термостат в малко и задушно килерче. Охлаждащото устройство би могло да нагнетява достатъчно студен въздух, за да образува ледени висулки върху дървената дограма на къщата, но термостатът няма как да узнае това. Доколкото на него му е известно, въздухът е горещ (в килерчето) и се нуждае от силно охлаждане, затова той дава команда за повече студен въздух, и независимо от образувалите се ледени висулки върху самия него, климатикът продължава да пухти и да се напъва, за да нагнетява студен въздух.
Холестероловите плаки, задръстващи вътрешностите на артериите, са като ледените висулки из цялата къща. Натрупвания от холестерол изпълват артериите, но сензорите вътре в клетките никога не узнават този факт, защото подобно на термостата те са затворени в тесния килер и отговарят единствено за нивата на холестерола вътре в клетката, а не за случващото се навън в артериите. Къде са тези регулатори на обратната връзка, тези сензори за холестерол, които често работят против нас? И какво бихме могли да сторим, за да избегнем тази грешка в проектирането? Ето един начин.
КАК СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА ХОЛЕСТЕРОЛЪТ: ВКАРВАНЕ НА ЛИПОПРОТЕИНИТЕ
Днес пациентите искат да узнаят общите нива на холестерол, заедно с нивата на липопротеи- ните с ниска плътност (ЛНП), тези с висока плътност (ЛВП) и различните съотношения на изброените по-горе. На този етап от познанието относно холестерола, повечето хора знаят, че ЛНП са „лошите“, а ЛВП са „добрите“, но нямат понятие какво всъщност представляват самите липопротеини. Независимо че е напълно възможно да живеете дълго и успешно, без въобще да узнаете същността на липопротеините с различна плътност, все пак е важно да сте достатъчно запознати с тях, за да разберете как те, заедно с холестерола, се вписват в уравнението инсулин – глюкагон и това за контрол над инсулина – особено в случай че във вашето семейство или лично при вас има проблем с повишен холестерол и сърдечносъдови заболявания.
Представете си различните липопротеини като пликове, където се намират холестеролът и триглицеридите, и които ги правят разтворими в кръвта, която ги отвежда до тъканите. Тъй като нито холестеролът (подобни на восък твърди масти), нито триглицеридите (формата за съхранение на мастите) са разтворими в кръвта, единственият начин за включването им в кръвообращението е да бъдат опаковани и пренесени от субстанция, която се разтваря в кръвта. Липопротеините напълно отговарят на описанието. ЛНП е абревиатура на липопротеини с ниска плътност, а ЛВП – на липопротеини с висока плътност. Имената на тези сложни молекулярни съединения нищо не ни говорят за техните функции, но затова пък отразяват тяхната плътност: колко леки или тежки са. Най-леки от всички кръвни масти са триглицеридите. Ако имаме смес от кръвни масти, те ще изплуват на повърхността като сметана. Следващите по този показател са молекулите на липопротеините с много ниска плътност (ЛМНП). Те са носители на известно количество триглицериди и малко холестерол. Малко по-тежки от тях са молекулите на липопротеините с ниска плътност (ЛНП), които съдържат главно холестерол. И накрая са най-плътните и най-тежки от всички молекули – липопротеините с висока плътност (ЛВП).
Един ден от живота на липопротеините
Чернодробните ви клетки създават и отделят ЛМНП (мастни белтъчини с много ниска плътност) в кръвообращението като молекула, съставена главно от триглицериди, но и от малко холестерол. Докато тази новообразувана частица обикаля из кръвта, тя узрява, поемайки повече холестерол. Узрялата ЛМНП частица пренася триглицериди до телесните тъкани, за да бъдат изгорени като енергия или складирани. Богатите на холестерол остатъци след отделянето на триглицеридите се превръщат в молекула на липопротеин с ниска плътност (ЛНП), която на практика се състои изцяло от холестерол. Този богат холестерол (ЛНП), така нареченият „лош“ холестерол, обикаля с кръвообращението, и е най-важният метод, който организмът притежава за транспортиране на холестерол към външните тъкани. Тези частици ЛНП може да имат три вида съдба: да бъдат извадени от кръвообращението чрез черния дроб — а това, както ще разберем, е жизненоважна операция за поддържането на нормални нива холестерол; да бъдат прибрани от други нуждаещи се от холестерол тъкани или, за жалост — да бъдат утаени в артериите.
ЛНП: тежката артилерия при сърдечната болест
Тъй като ЛНП са главният виновник за развитието на болестта на коронарните артерии, тайната на холестероло- вия контрол е в познанието за това, как вашият организъм се справя с ЛНП и как можете да повлияете на вашите клетки да изчистят от кръвта възможно най-голямо количество ЛНП. Как клетките изваждат от кръвообращението ЛНП? С рецептори за ЛНП.
Спомнете си, че холестеролът се контролира вътре в рамките на клетката. Когато нивото му вътре в клетката падне, клетката или сама произвежда повече, или го набавя от външната кръв. Клетката усвоява холестерол от кръвта, като отделя по повърхността си структури, наречени рецептори на ЛНП, за да уловят съдържащите холестерол частици ЛНП и да ги вмъкнат във вътрешността на клетката, където холестеролът бива извлечен и се използва за клетъчните функции. Припомнете си онези гнусни, крилати маймуни във филма Вълшебникът от Оз, които Злата вещица изпраща при Дороти и Тото. Те внезапно пикират, сграбчват Дороти и нейното куче и ги отнасят в замъка, за да бъдат използвани за дяволските цели на вещицата. ЛНП рецепторите действат почти по същия начин. Когато клетката изпрати сигнала за холестерол, вътрешноклетъчни сили изработват тези рецептори и ги изпращат към повърхността на клетката, където те се разполагат в очакване на следващата ЛНП-частичка, циркулираща в кръвообращението, която улавят и издърпват вътре в клетката. После ЛНП рецепторите освобождават частичката и се отправят обратно към повърхността, за да пленят някоя друга. Ензимното устройство вътре в клетката разкъсва липопротеиновия плик, в който е обвита ЛНП-частичката и прибира холестероловата ядка за синтез на клетъчните продукти. Ясно е, че колкото повече ЛНП-рецептори, изтеглящи холестерол от кръвта вътре в клетката, притежаваме, толкова по-добре за нас.
Моля, не ми отнемайте ЛНП-рецепторите
Свършена е част от първата и най-важна работа за връзката между сърдечната болест и холестерола, концентриран в ЛНП-рецепторите. Изследователите са открили, че някои хора, които развиват сърдечно заболяване в изключително ранна, често в тийнейджърска възраст или в началото на двайсетте си години, имат смущения в гените, отговорни за даването на команди към клетките им как да изработват ЛНП рецепторите, а впоследствие те не могат да извличат ЛНП от кръвта. Техните нива на ЛНП в кръвта рязко се повишават, причинявайки образуването на тромби в коронарните им артерии десетилетия по-рано, отколкото у хората без това рядко генетично смущение. Тяхното нещастие показа, колко важно е за хора, които не са поразени, да правят всичко възможно, за да подсигурят екипната работа на клетките и усилено действащите им ЛНП рецептори, които поддържат нивото на кръвните им ЛНП в нормални граници и намаляват риска от сърдечни заболявания.
За мишките и хората
Сякаш е логично да се предположи, че ако някак бихме могли да увеличим производството на собствените си ЛНП рецептори, клетките ни щяха да могат да пречистват кръвта от холестерола, дори ако храната ни е богата на наситени масти и холестерол. Неотдавна екип от учени, са тествали тази идея в лабораторни условия. Те създадоха порода мишки, произвеждащи човешки ЛНП-рецептори в черните си дробове в количество, пет пъти по-голямо от ЛНП-рецепторите в черните дробове на нормални мишки, използвани за контрол в експеримента. При нормална лабораторна храна мишките с увеличен брой ЛНП-рецептори експерименталната поро да мишки поддържали нива на кръвния холестерол с 50 % по-ниски от тези на мишките за експериментален контрол едно очаквано откритие, имайки пред вид повишения брой ЛНП-рецептори. Изненадата дошла, когато учените започнали да хранят и двата вида мишки с богата на холестерол и наситени масти храна. Както се очаквало, нивата на ЛНП в кръвта на нормалните мишки рязко скочили нагоре, докато при новата порода нямало повишение на нивата на кръвните ЛНП. Според думите на авторите на изследването: „…повишението на изявите на ЛНП рецепторите над нормалното им ниво у мишките може да предотврати хиперхолестеролемия [повишен кръвен холестерол] дори и при наличието на диета, съдържаща големи количества холестерол, наситени масти и жлъчни киселини“. (Добавено е обяснение). Ще си кажете, че при мишките е лесно, но можем ли ние да увеличим производството на ЛНП рецептори в нашите клетки? Да, можем. За да разберете как, трябва да погледнете другата половина от уравнението за регулиране на холестерола вътре в клетката. Спомнете си, че клетката получава холестерол по два начина: или сама си го произвежда, или изпраща ЛНП рецептори, да го добият от кръвта. Видяхме механизма на действие на ЛНП рецептора, сега нека разберем как клетката произвежда холестерол сама.
Заводът за холестерол
Когато се появи сигнал, че нивото на холестерол вътре в клетката се понижава, клетката заедно с производството на повече ЛНП-рецептори задвижва механизма за производство вътре в самата нея, за да произведе повече холестерол. Така конвейерът започва да лъкатуши и произвежда холестерол, и го допълва към внесения посредством ЛНП-рецепторите холестерол от кръвта, докато клетката получи достатъчно количество, за да изпълнява функциите си. После процесът бавно спира, докато клетката отново започне да страда от недостиг и сигнализира за повече холестерол. Тъй като клетъчният холестерол идва от тези два източника, които са под контрола на клетката, логично е, ако по някаква причина един от двата процеса спре, другият да долови застоя. Именно това и става. В този ред на мисли, ако можехме по някакъв начин да забавим темпото, с което нашите клетки сами произвеждат холестерол вътре в себе си, щеше да им се наложи да увеличат количеството на ЛНП- рецепторите, които те пращат на повърхността, за да бъде изтеглено по-голямо количество холестерол от кръвта. И точно това се случва. Безспорно едно от най-добрите лекарства днес за понижаване на холестерола – „Ловастатин“ (Мевакор) – действа на този принцип.
Синтезът на холестерола вътре в клетката прилича на производствен конвейер във фабрика. Суровините се доставят на серии и поетапно, оформяни и преработвани в краен продукт, Има един етап на конвейера, наречен етап на ограничаване на темпото, който определя колко бързо протича процесът на производството и който контролира колко е произведено. Именно в този изключително важен етап — ензим с трудното за произнасяне име З-хидроокси-З-метил- глутарин-коензим A (HMG-CoA) редуктаза — взима участие холестероловото лекарство „Ловастатин“. То забавя този етап и намалява количеството на произвеждания холестерол. По-малкото холестерол вътре в клетката индиректно увеличава производството на ЛНП-рецептори, които се втурват към повърхността на клетката, за да изсмучат ЛНП- холестерола от кръвообращението, довеждайки до внезапно, но много съществено понижаване на ЛНП-холестерола в кръвта. За жалост, тази магия не става без странични ефекти или без да се плати. „Ловастатинът“ причинява проблеми на черния дроб, мускулни травми, нарушения на жлъчката, обриви и психиатрични нарушения — да не изреждаме всичките, а максимално препоръчителната месечна доза струва сериозни суми. Напук на този невероятен списък от странични ефекти, поради бързото му и рязко въздействие лекарството непрекъснато пълни касичките на аптеките из цялата страна. Не би ли било великолепно, ако имаше начин да постигнем същите понижаващи холестерола резултати, без да използваме лекарствена терапия? Такъв начин съществува.